Rio - Depilacja laserowa w domu, zupełnie jak w salonie, ale znacznie taniej!

Jak działa laser?

Laser emituje intensywny strumień światła składający się z fali pojedynczej długości lub koloru. W zakresie długości fali wynoszącym 600-1100nm (nanometrów) światło przenika przez skórę, natomiast elementy zawierające w swojej strukturze melaninę pochłaniają światło. Dzięki temu możliwe jest oddziaływanie na mieszek włosa, który zawiera w sobie melaninę, bez oddziaływania na otaczające go obszary. Absorbowanie energii świetlnej przez pigment (melaninę) skutkuje gwałtownym nagrzewaniem się mieszka włosowego. Ciepło niszczy brodawkę włosa odpowiedzialną za jego włosa. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury brodawka włosa jest dezaktywowana na stałe, co skutkuje stałym ograniczeniem wzrostu włosa.

Odpowiednie rodzaje skóry

Melanina znajdująca się w epidermie również pochłania energię i zmniejsza głębokość dotarcia światła lasera w głąb skóry. Używanie fali o długości 808 nm pozwala na poddawanie zabiegowi zarówno jasnych jak i stosunkowo ciemnych odcieni skóry. Jednakże laserowa depilacja nie może być stosowana u osób o czarnej karnacji. Ponadto laserowa depilacja jest nieefektywna w usuwaniu włosów białych i siwych. Alternatywnym sposobem usuwania włosów jest w tych przypadkach elektroliza. Poniżej prezentujemy tabelę przedstawiającą kolory skóry wg klasyfikacji fototypów skóry Fitzpatricka.

Kolor skóry Reakcja na światło słoneczne Maksymalny dopuszczalny poziom mocy lasera
bardzo jasna, „przezroczysta” zawsze ulega poparzeniom, nigdy się nie opala wszystkie poziomy mocy
jasna zawsze ulega poparzeniom, trudno się opala
jasna do jasna oliwkowa ulega średnim poparzeniom, wolno się opala
oliwkowa do brązowa sporadycznie ulega poparzeniom, z łatwością się opala do poziomu 3
ciemnobrązowa sporadycznie ulega poparzeniom, z łatwością się opala nie może być poddawana laserowej depilacji
czarna nigdy nie ulega oparzeniom, bardzo łatwo się opala

Dlaczego jeden zabieg nie wystarcza?

Włosy każdego człowieka rosną w inny sposób zależnie od wieku, wagi, metabolizmu, hormonów, pochodzenia etnicznego, przyjmowanych leków i innych czynników. Jednak wszystkie włosy przechodzą trzy odrębne fazy wzrostu:

  • Faza aktywnego wzrostu (nazywana fazą anageniczną), która trwa od 2 do 7 lat. Podczas trwania tej fazy, brodawka skórna aktywnie produkuje komórki, które tworzą trzon włosa. W niektórych miejscach ciała, takich jak głowa, większość (80%) włosów znajduje się właśnie w tej fazie. Podczas fazy anagenicznej włosy mają pod dostatkiem melaniny.
  • Faza degradacji (katageniczna), która trwa od 10 do 20 dni. Podczas trwania tej fazy włos przestaje rosnąć, ale jeszcze nie wypada. Około 3-4% włosów na ciele znajduje się w tej fazie w danej chwili. W fazie katagenicznej mieszek włosowy kurczy się a włos jest przygotowywany do wypadnięcia.
  • Faza spoczynku (telogeniczna), która może trwać do kilku miesięcy. Podczas trwania tej fazy włos wypada i zaczyna się tworzyć nowy włos. Mieszek włosowy nie może być poddawany zabiegowi w tym czasie.

Laserowe usuwanie włosów jest skuteczne jedynie gdy włos jest w fazie aktywnego wzrostu. Włosy (a raczej mieszki włosowe) w fazie Degradacji lub Spoczynku muszą wejść w fazę aktywnego wzrostu, aby zabieg stał się skuteczny. Z tego powodu wymagane jest kilkukrotne wykonanie zabiegu, aby osiągnąć długotrwałą i stałą redukcję włosów.

Ponadto w trakcie jednego zabiegu nie wszystkie mieszki włosowe znajdujące się w aktywnej fazie są niszczone. Niektóre mieszki są niszczone, podczas gdy inne mogą skurczyć się do rozmiaru tzw. włosów pierwotnych (jasnych, małych włosków) lub wejść w stan przedłużonego uśpienia. Jeżeli widoczny jest odrost włosów, początkowy zabieg powinien zostać powtórzony w celu usunięcia aktywnych mieszków włosowych, które nie zostały poddane skutecznemu zabiegowi za pierwszym razem. Zwykle następuje to po około 2-4 tygodniach od zabiegu, w zależności od obszaru ciała.

Kolejne zabiegi powinny zostać zaplanowane w regularnych odstępach czasu, aby usunąć włosy wychodzące z fazy spoczynku i wchodzące w fazę aktywnego wzrostu. Biorąc pod uwagę liczbę włosów, które w danej chwili znajdują się w fazie spoczynku, ten typ odrostu włosów może być znaczny.

Mieszki, które nie zawierały w sobie włosa podczas przeprowadzania zabiegu również odrosną i będą wymagały kolejnego zabiegu.

Część ciała Gęstość mieszków (na cm²) Faza spoczynku Okres czasu w fazie spoczynku Aktywny wzrost
Głowa 350 85% 3 miesiące 15%
Ramiona i ręce 80 20% 5 miesięcy 80%
Nogi 60 20% 6 miesięcy 80%
Broda 500 70% 10 tygodni 30%
Górna warga 350 65% 6 tygodni 35%
Pacha 66 30% 3 miesiące 70%
Klatka piersiowa / plecy 70 30% 3 miesiące 70%
Okolice bikini 70 30% 3 miesiące 70%